روایتی تازه از جنگ ربات‌ها – نقد و بررسی NieR Automata

نقد و بررسی NieR Automata

ساخته جدید استودیوی Platinum Games به کارگردانی Yoko Taro بعد از چندین سال بالاخره عرضه شد. دنباله مستقیمی برای NieR است که نسل گذشته و در سال 2010 منتشر شد. این بازی در اصل نسخه فرعی از Drakengard است، داستانی که در آن انسان‌ها با ربات‌های خود به جنگ ماشین‌های ساخته شده توسط نسلی از بیگانه‌های فضایی می‌روند. مبارزه غیر مستقیم انسان‌ها با بیگانه‌ها باعث شده تا داستان در این بین مورد توجه زیادی قرار گیرد. هرچند نسخه اول این مجموعه در نسل گذشته کنسول‌های خانگی نتوانسته بود نظر گیمرها را جلب کند اما با توجه به تغییرات ایجاد شده در تیم سازنده با ادامه‌ای مواجه هستیم که تفاوت‌های بسیاری با بازی اصلی دارد و اینبار می‌تواند مخاطب‌های بیشتری را نسبت به گذشته جذب کند.

 

جنگ غیر مستقیم

داستان در NieR Automata عمیق‌تر و پیچیده‌تر از چیزی است که انتظارش را داشتیم. گیمر در ابتدا کنترل رباتی با نام 2B را بر عهده می‌گیرد. شاید در نگاه اول داستان بازی نکته خاصی برای ارائه نداشته باشد اما بعد از یک یا دو ساعت به این نکته پی می‌برید که ماشین‌های طراحی شده توسط انسان‌ها به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده‌اند که هیچ احساسی نداشته و فقط به فکر کامل کردن ماموریت خود باشند. در این بین رباتی که در بازی با نام 9S شخصیت اصلی را همراهی می‌کند تفاوت‌هایی در این رویکرد به وجود آورده. 9S دارای احساسات‌ اولیه است و دیالوگ‌های او همراه با 2B می‌تواند بسیار جالب و چالش برانگیز باشد. رابطه‌ای که بین 9S و 2B در بازی ایجاد می‌شود در ابتدا سطحی و در ادامه احساسی می‌شود به گونه‌ای که گیمر حسی جداگانه برای هر یک از این شخصیت‌ها قائل می‌شود. شما در طول بازی می‌توانید شاهد تاثیر گذاری هر دو شخصیت روی روند تصمیم‌گیری و حتی صحبت کردن باشید. در این بین میان‌پرده‌های جالب و کوتاه بازی نیز به درک داستان و همچنین بازیابی بُعدی جدید از شخصیت‌ها کمک شایانی می‌کند. یکی از نقاط قوت داستان بازی وجود چند پایان است که می‌توانید به همه آنها دست پیدا کنید. پایان‌های بازی به صورت اصلی و فرعی طبقه بندی نشدند و نمی‌توان گفت که دقیقا چه پایانی، پایان اصلی بازی است. در مجموع باید این مسئله را در نظر گرفت که داستان در NieR Automata یک نکته مثبت و غیر منتظره است و می‌تواند شما را به ادامه دادن بازی ترغیب کند.

وقتی مبارزه چند لایه می‌شود

دوربین در حالت کلی به صورت سوم شخص دنبال می‌شود، مسئله‌ای که در بازی‌های این سبک بسیار متداول است اما نکته‌ای که باعث می‌شود NieR در این زمینه جذابیت‌های خاص خود را داشته و در عین حال متمایز باشد، استفاده از زوایای دوربین مختلف با استفاده از مکانیزم‌های مختلف گیم‌پلی است. به طور مثال در بسیاری از مبارزات که 2B با جنگنده هوایی مبارزه می‌کند، دوربین به صورت بالا به پایین بازی را نمایش می‌دهد و تغییر آن نیز به شکل جالبی انجام می‌شود. مبارزات در بازی در سطح خوبی قرار داشته و در عین حال روان طراحی شده‌اند. البته در برخی موارد نیز می‌توان ایراداتی به دوربین وارد کرد که با تغییر ناگهانی، گیمر را کمی گیج کرده و نقاط کور به وجود می‌آورد. از جمله دیگر نکات مثبت NieR Automata می‌توان به امکان استفاده از سلاح‌های مختلف و آپگرید‌های زیاد برای آنها اشاره کرد. شخصیت اصلی در این بازی از دو اسلحه سبک و سنگین استفاده می‌کند که به صورت مجزا و از طریق دو کلید جداگانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترکیب استفاده از این دو اسلحه‌ می‌تواند کمبو‌های جالب و عجیبی به نمایش در آورد. در این عنوان صرفا برای ارتقا اسلحه‌ها واحد پولی کافی نیست و گیمر برای هر بار انجام اینکار باید آیتم‌های مورد نظر که در بازی به آن اشاره می شود را جمع‌آوری کند. سیستم کلی مبارزه و طراحی سلاح و آپگرید‌ها می‌تواند قسمتی از بازی باشد که بعد از چندین بار تمام کردن آن برای هیچ گیمری تکراری نشود. گیم‌پلی در این بخش به قدری جالب و جذاب طراحی شده که ارزش تکرار NieR Automata را به شدت افزایش داده و به خوبی در راستای طراحی چند پایان‌بندی مختلف قرار می‌گیرد. بازی از قابلیت‌های زیادی در شخصی سازی قهرمان اصلی بهره می‌برد. 2B دارای یک چیپ کلی است که خود آن از چیپ‌های کوچکتری تشکیل شده‌‌اند. این چیپ قدرت‌های کلی شخصیت را تعیین می‌کند. گیمر می‌تواند با استفاده از شخصی‌سازی چیپ اشاره شده، یک 2B منحصر به فرد نسبت به دیگران داشته باشد. همراه شما همیشه یک ربات کوچک‌تر قرار دارد که در مبارزات می‌تواند بسیار کارآمد باشد. استفاده از این ربات که در اکثر اوقات به تیر‌اندازی مشغول است در مبارزه با باس‌ها نقش کلیدی دارد. مبارزه با باس‌ها در NieR Automata معمولا به چند بخش تقسیم می‌شود می‌تواند در درجه‌های سختی بالا تبدیل به یک چالش واقعی شود. طراحی خوب مبارزه با باس‌ها یکی دیگر از نقاط قوت گیم‌پلی NieR Automata است. در این اثر فعالیت‌های جانبی مانند ماهیگیری، سوار شدن روی حیوانات و … نیز وجود دارد؛ گرچه تاثیر زیادی روی گیم‌پلی ندارند اما می‌تواند برای بسیاری از گیمر‌ها جالب باشد.

گرافیک بی‌هویت

NieR Automata برای کنسول‌ها به صورت انحصاری روی PS4 عرضه شده و نسخه PC آن نیز به تازگی منتشر شده است، مسئله‌ای که ناخودآگاه انتظار مخاطب برای دیدن جلوه‌های بصری فوق‌العاده را افزایش می‌دهد. شاید بدون شک یکی از بهترین گرافیک‌های این نسل مربوط به Uncharted 4 باشد که آن نیز یک بازی انحصاری برای کنسول سونی بود. NieR به هیچ‌وجه از لحاظ بصری حتی نزدیک به استاندارد‌های موجود نیست. این اثر از کنسول PS4 Pro نیز پشتیبانی می‌کند و با این وجود همچنان در سطح پایین‌تری نسبت به دیگر ساخته‌های معمولی PS4 قرار دارد. نسخه PS4 دارای مشکلات زیادی مثل میدان دید کم، سایه‌های نه چندان جالب، لبه‌های تیز اشیا و … است. در حالت کلی شاید گرافیک بازی در سطح خوبی باشد اما با دقت بیشتر می‌توان ایراد‌های بسیاری را در آن مشاهده کرد. بافت‌ها در بازی از حجم کافی برخوردار نیستند، نورپردازی چندان جالب نیست و متعاقبا نیز سایه‌ها از لحاظ کیفی در سطح بالایی قرار ندارند. به نظر می‌رسد سازندگان NieR Automata آنقدری که به گیم‌پلی توجه داشته‌اند روی گرافیک تمرکز نکرده‌اند. در قسمت صدا‌گذاری شاهد کار خارق‌العاده و خاصی نیستم. دیالوگ‌ها با اینکه تاثیر مستقیمی در روایت داستان بازی دارند اما اکثرا بسیار خشک و بی روح کار شده‌اند. یکی دیگر از ایراد‌های صداگذاری بازی این است که بسیاری از دیالوگ‌ها صداگذاری نشده و تنها باید به خواندن زیرنویس اکتفا کرد. موسیقی متن بازی اما داستان دیگری دارد. موسیقی بازی حتی در بسیاری از مواقع گیمر را شگفت زده می‌کند. توجه به محیط بازی و استفاده از موسیقی که بتواند حس مورد نظر آن مکان را به گیمر انتقال دهد یکی از بزرگترین دستاورد‌های NieR Automata در قسمت صداگذاری است.

ساخته جدید Yoko Taro یعنی NieR Automata اثری است که در بسیاری از قسمت‌ها می‌تواند نظر اکثریت گیمرها را به خود جلب کند. گرچه این بازی بدون ایراد نیست اما داستان جالب و روایت خوب، گیم‌پلی عمیق و موسیقی آن می‌تواند شما را تا ساعت‌ها به خود مشغول کند. همانطور که اشاره شد این بازی دارای چند پایان است و این نکته می‌تواند ارزش تکرار NieR Automata را چند برابر کند. اگر قصد بازی کردن NieR Automata را دارید پلتفرم PS4 را پیشنهاد می‌کنیم زیرا تجربه کردن آن روی PC در حال حاضر با مشکلات زیادی همراه است.

نوشته اولین بار در پدیدار شد.

روایتی تازه از جنگ ربات‌ها – نقد و بررسی NieR Automata